
V dnešní době se na nás ze všech stran valí hesla o pozitivním myšlení. Měj pozitivní přístup, usmívej se, buď optimistický za každou cenu!
Ale co když se zrovna necítíme na jedničku? Co když nás něco trápí, zlobí nebo jsme zklamaní? Musíme se přetvařovat a za každou cenu hrát divadlo, že je všechno v naprostém pořádku?
Podle mého názoru je neustálá pozitivita, která popírá naše skutečné emoce, kontraproduktivní. Popírání emocí vede k jejich potlačení a v konečném důsledku k psychickým problémům. Je důležité si uvědomit, že smutek, vztek i zklamání jsou přirozené lidské emoce, které mají své místo a smysl.
Být věrný sám sobě
Autenticita je klíčem k duševnímu zdraví. Znamená to být sám sebou, přijímat své emoce takové, jaké jsou, a nebát se je projevit. Neznamená to ale, že bychom se měli v negativních emocích utápět a nechat se jimi ovládat.
Svoboda volby reakce
Uvědomění si vlastních emocí nám dává svobodu volby, jak na ně budeme reagovat. I když se cítíme smutní, neznamená to, že musíme reagovat smutně. Můžeme si dovolit prožít smutek v soukromí a navenek se chovat s klidem a profesionalitou.
Vědomá reakce
Důležité je naučit se reagovat vědomě. To znamená uvědomovat si své emoce a volit takové reakce, které jsou v dané situaci nejvhodnější. Někdy je to úsměv a pozitivní přístup, jindy zase upřímné vyjádření pocitů.

Nemusíme se přece neustále usmívat a předstírat, že je všechno perfektní. Důležité je být sám sebou a přijímat své emoce takové, jaké jsou. Uvědomění si emocí nám dává svobodu volby reakce. Můžeme být věrni svým emocím a přesto reagovat vědomě a s ohledem na danou situaci.
Co si o tom myslíte vy? Podělte se o své názory v komentářích.
Comments