top of page

Z temnoty k sobě – o duchovní pubertě a hrdinství ticha

Aktualizováno: 9. 6.

Jsou chvíle, kdy se v životě všechno zastaví. Ne tak, že bychom si konečně oddechli, ale tak, že to uvnitř nás ustrne. Ztuhne a zkamení jako socha zapomenutá v jeskyni – beze jména, bez světla, bez dechu. A právě tehdy se nám nenápadně otevře brána do hlubších vrstev. Do vnitřního podsvětí, které si nevybíráme. Jdeme tam, protože nemáme kam jinam.

Symbolon - Karta deprese
„Tu nehledej rady, jak se vrátit – cesta vede jen skrze temnotu.“

(Vergilius, Aeneis, sestup do podsvětí)


Karta Deprese ze Symbolonu mluví jasně: „Hleď dopředu a jdi dál.“ Ne proto, že bys měl být silný. Ale protože to, co je vpředu, jsi ty – očištěný, zbavený nánosů iluzí, prohloubený vlastním žárem. Z tohoto podsvětí se člověk nevrací beze šrámů. Ale právě ty šrámy, které na výsluní začneš ošetřovat s novou láskou k sobě, se stanou zdrojem tvé hrdosti.


Ne pýchy – ale tiché, hluboké úcty k tomu, že jsi prošel. Že jsi šel.


A víš co? Nikdo tě tam nemůže vzít. Jednoho dne se tam vydáš, jako každý hledající. Půjdeš sám. Vzdáš vnějších opor, abys objevil tu vnitřní. Smířit se s tím, že to bolí – a právě v tom započne tvoje duchovní dospívání. Puberta z Člověka na Bytost.


A pak? Pak se život změní. Ne navenek. Ale uvnitř. Přestaneš hledat štěstí. A místo něj ucítíš klid. Vděčnost. A tichou sílu, která říká:

Vím, kdo jsem. A jsem tady.


Tato fáze – duchovní puberta – není o hormonech ani o rebelii. Je to přerod.


Praskání starých struktur. Tiché loučení s tím, co nás kdysi chránilo, ale dnes už svazuje. Není to žádné barevné probuzení, spíš pocit, že bloudíš šedou mlhou a vše, čemu jsi věřil, přestalo mít smysl. Jenže právě tímto vnitřním mlčením, těmito temnými chodbami, kde tě nevedou slova ani návody, ale jen tiché a rozhodné, vlastní a vědomé vedení:


„Ještě jdi, prostě jdi, jdi dál“


Tam, kde přestaneme klást odpor, začne růst síla, která už není silou ega, ale silou duše.


Vergilius popsal v Aeneidě sestup do podsvětí jako nezbytnou cestu pro každého, kdo se má stát hrdinou – nebo celistvým člověkem. Psychologicky se tento proces podobá temné noci duše, jak o ní mluví i Carl Gustav Jung: fázi, kdy se staré já hroutí, aby mohlo vzniknout něco pravdivějšího.


Z psychologického pohledu


  • Individuace (Jung) – proces, kdy se jedinec vzdává persony (maska, kterou nosíme pro svět) a konfrontuje svůj stín, aby se stal celistvým.

  • Duchovní puberta – je jako psychospirituální zlom, kdy ego poprvé kapitulovalo a začínáme hledat smysl mimo běžné vzorce.

  • Fáze rozpadu (transformační krize) – přirozená část seberozvoje, kdy se cítíme ztraceni. Není třeba se léčit, ale naslouchat.


Jak poznáš, že jsi uvízl v temné noci duše?


Možná ztrácíš chuť do věcí, které tě dřív naplňovaly. Možná se budíš s tíhou na hrudi, a přestože tvůj život navenek „funguje“, uvnitř cítíš prázdno. Možná tě přepadá smutek bez zjevné příčiny, nebo pocit, že jsi se ztratil a nevěříš nikomu – ani sobě. Slova ostatních nedopadají. Rady nefungují. A v tobě je jen mlha, ticho a čekání. Nekonečné čekání až něco samo přejde, terapie výcviky a všemožné pokusy. Jenže ono nepřechází. To není slabost. To je brána. A někdy ji otevře právě tento hluboký vnitřní neklid.


Vítězství - síla a pokora

Přežil jsi to?

Stálo to za to, že?


Tvé rány mluví za všechna slova. Tvůj dech, klidný a pevný, už nehledá potvrzení. Už víš – ta největší opora jsi ty sám.


Spolu s Boží vůlí, která tě nikdy neopustila, a s láskou, kterou ses konečně naučil chovat ke svému nitru, teď dokážeš vše.


Jenže už není co dokazovat. Už nebojuješ, abys byl viděn. Už jen JSI.


A to stačí.


Tvá přítomnost je tichou inspirací. Tvá legenda se šíří – ne slovy, ne činy, ale samotnou silou tvé bytosti. Už nemusíš mluvit o sobě. Teď jednoduše jsi sebou.


 A to mění svět.


Legenda co mění svět

Možná už nevíme jaké to je vítězit, představit si to však lze.


Možná jsi právě uvízl v šeru mezi dvěma světy. Možná ještě nevíš, kudy ven. A možná tě nikdo nenaučil, že to vůbec jde.


A právě proto jsme tu.

Existují mapy, existují metody – jemné, podpůrné, hluboké. Takové, které tě nevezmou zpět do starého světa, ale doprovodí tě do nového. Takové, které ctí tvoje tempo, tvé ticho i tvé rány.


Tento proces bytí často praktikujeme na terapiích, učíme při workshopech a máme jej plně popsán v mojí první knize. Zajímá vás více? Navštivte osobně terapii, připojte se k workshopu o vědomé práci s energií nebo pročtěte knížku, která vás nenaučí jen masáž – ale poví vám i příběh toho, proč a čím rostou maséři. "Bytí" není v tom, co máš dělat nebo mít – ale v tom, kým jsi.

🔑 Být. Dělat. Mít. V tomto pořad je až zázračně funkční model a proto jej rádi předáváme dále.

Těšíme se na tebe. Možná poprvé ne proto, co přinášíš. Ale proto, kým se stáváš.

Comentarios


bottom of page