top of page

Vít Swaczyna

K maséřině mě vedla touha po poznání vlastního těla a souvislostí.

Hledal jsem pomoc od svých nemocí a s vlastní životní  situací.
To, co u mě zabralo a pomohlo, jsem začal šířit dále a učit se stále dál. 
No, a máte tady maséra. 

  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIn
  • Instagram

Můj příběh 

Abych to uvedl na pravou míru. Masérství mě přitahovalo od mala. Učil jsem se práci s člověkem od bylin přes stravu, tělo i mysl. Toto vědění jsem opustil pro kariéru, a abych  začal tam, kde to má smysl začneme tam.

 

Pragmatický a praktický manažer Vít dospěl k jistému zjemnění a začal pozorovat vlivy mnoha vědění tohoto světa. Z počátku převážně vědění medicínsko-vědecké. Učil jsem se fyzioterapii, zdravotnictví, psychologii, masérské techniky a pracoval jsem i ve výzkumu vlivu prostředí na člověka. Nebylo však zbytí a došlo i na objevení témat nehmatatelných. Místo rozporu, který mezi léčiteli a lékaři často panuje, se u mě tyto znalosti plynule a hladce doplňovaly. Tvořily tak celek toho viděného (chápejme hmatatelného) a toho vnímaného (pocitového, intuitivního).

 

Kdo že jsem ? Dle data narození: 15. 11, 1978 Jsem již nějaký ten pátek plnoletý.

Zodiakálně jsem Štír s ascendentem ve Lvu. Numerologicky životní 33 pro někoho 6 a Čínské znamení  mám Zemského koně

 

O co se mnozí snaží mi se prostě stalo

 

Kdo mě poznal až v roce 2010 poznal už maséra. Kdo mě znal dříve poznal mě, jako praktického manažera. Produktivita, efektivita, čísla, postupy pravidla, povinnosti. No, možná to znáte, ta domnělá zodpovědnost k podniku, méně však k lidem.

V roce 2010 jsem založil svou živnost a začal pracovat s lidmi, těmi sobě rovnými tedy klienty. 


Mých, tenkráte 147 kg živé nebo spíše položivé váhy, se potýkalo již v mladém věku 31 let s onemocněními, která obvykle trápí lidi po šedesátce. Byla přítomna i diagnóza hrozící mi smrtí. Cítil jsem se hrozně a trpěl (chtěl jsem napsat jako kůň, ale kůň v čínském znamení jsem). Přestože jsem sám trpěl, tak jsem toužil po pomoci těm druhým. Jak jsem později zjistil tento paradox je více než obvyklý.  Přihlásil jsem se do červeného kříže. Jako dobrovolný zdravotník jsem zasahoval u uprchlické krize v Rakousku nebo při povodních u nás. Stal jsem se velitelem psychosociálního družstva a sbíral zkušenosti v situacích, kde se dostane jen málo kdo. 

U toho jsem studoval masérství a když si listuji složkou s certifikáty o dosažených kvalifikacích, je už to na 38 technik práce s člověkem pro které jsem získal kvalifikaci. Pamatuji si na dobu, kdy jsem věšel 12. certifikát na zeď a říkal jsem si, že už se tam další nevejde. Nevešel, a už tituly na zdi nemám. Když jsem později začal pracovat ve výzkumu, dostal jsem se k opravdovým kapacitám, těm známým díky sportu, těm známým mezi lidmi i těm co naleznete v knihovnách. S těmi lidmi jsem trávil spoustu dní, tzv. koukáním pod ruce. Nauka je to sice bez certifikátů, ale o to cennější a z praxe. Prostě nauka od mistrů v oboru.  

Mezi tím jsem dal výpověď ze svého manažerského křesla a lehce shodil na 97 kg. Všichni se mě ptali jak. Já mohl říct jen to, že sám moc nevím, že bych to dal za díky svému odchodu ze stresující práce a začínající víru v Lásku. Mé chutě na jídlo a stravovací návyky se změnily a jak říkám, tak k tomu došlo samovolně, prostě se to stalo a mohu za to jen poděkovat.

Mé zdraví se kousek po kousku začalo vracet a jednoho dne jsem se ocitl opět v krevním centru jako dárce s čistými krevními testy. Pořádně jsem to tenkrát osalvil :-)  

Kolečko první pomoc pro prcky.png
Kolečko Certifikáty a osvedčení.png
Kolečko před po.png
Evoluce bílá_edited.png

Praktik versus Terapeut (léčitel)

Už jste slyšeli nebo sami řekli větu: "Víte já jsem praktický člověk, já na takové věci nevěřím."

 

Použít v jedné větě slova "věřím" a  "praktický" si docela protiřečí, ale přesto se to používá běžně. Kdybych pokaždé, co tuto větu slyším já, dostal pětikačku, tak pravděpodobně již žiji z úroků. No, jak se znám i při žití z úroků, by mě to vedlo zase k masírování. Ale zpět k oné větě, kterou jsem používal i já, než jsem od moudrého učitele dostal otázku: 

 

"Tak co ti brání vyzkoušet si to v praxi?" 
"Pokud věříš, že nic z toho neexistuje, tak se může stát maximálně to, že místo víry si tím budeš jistý a budeš prakticky vědět. A to za to stojí, no ne?" 

 

Vyměnil jsem tedy tuto větu za: "Jsem praktik a tedy v praxi ověřím."

 

Krátce na to, jsem se dostal do "parády" skeptikům z jistého klubu, kteří tuto větu dovedli ještě dál. "To, že je to blbost nemusím zkoušet, to je prostě jasné." No a jako člověk s vlastní zkušeností, přestože bývalý skeptik jsem na to neměl co říci a stále nemám.  Jsem praktik a ve svých knížkách a přednáškách popisuji onen přerod a i to jak si mě víra v léčitelství pozvolna přitáhla. Když se ohlédnu, byla to docela legrace.  Knížky a záznamy přednášek si můžete stáhnout z obchodu zde. I tak lze ochutnat, zda vám jako terapeut či masér budu vyhovovat.

Otevřelo se mi spoustu otázek. Zjistil jsem, že sice vím to, že z bukvice vyroste stromeček a z něj veliký strom. Zjistil jsem také, že o tom nic dále nevím. Proč? Jak? Z čeho?
A proč někdy roste nakřivo a někdy ne? Proč když, jdete po neviditelné hranici státu v lese, je těch nakřivení u stromu mnohem více? a proč ... 

... no cítil jsem se znova jako malé dítě, které má své proč období a začal jsem nacházet odpovědi. Nejsem lesník, ale masér, tak pochopte, že to vše jsem začal hledat a pozorovat na lidech a otevřelo mi to takové množství otázek, že věřte nebo ne, mám se co učit stále.


Otevřely se nejen otázky, otevřelo se i vnímání 

Jako manažer jsem se vzdělával v oblasti měkkých dovedností, prošel jsem si spoustu psychologických a osobnostních testů. Většina z nich mi dala nějaký ten pohled na sebe a světe div se, většinou to sedělo. Také jsem si nechal ze zvědavosti a praktičnosti udělat i numerologický rozbor a světe... seděl. Astrologický ... seděl a tak dále a tak dále. Předsudky jsem vyměnil za pozorné naslouchání a té změně děkuji dodnes. 

 

Původem jsem technik a naslouchání jsem se naučil ne jako terapeut, ale jako šéftechnik tenkrát na SIEMESu. Já mladý šéfík jsem byl na pravidelném školení nějaké technologie a jako rutinér jsem to chtěl mít co nejrychleji za sebou a jít si po své práci. Říkal jsem, jo, jo, to znám a podobně. Můj starší kolega se na mě otočil a v tichosti mi řekl:

Nejsme tady proto, aby se školitel dověděl co umíme, jsme tady proto, aby jsme ze školitele vytáhli to, co nevíme.
Toto byla 1. změna mého paradigmatu 1. veliký AHA moment, který si pamatuji. Od té doby jich bylo ještě mnoho a možná mnohem významnějších, ale ten první je prostě ten první.

Svým klientům již tedy k masáži nabízím i změnu pohledu na věc, konzultaci příčinných vazeb a možnou cestu, která se nabízí a pohledu medicinmana a zkušeného harcovníka v oboru preventivní medicíny. Té která se nedá prokázat :-) té kterou miluji. Přestože, na sobě nemůžeme poznat to, že se nám nic nestalo. Je to podobné jako v dopravě. 50ka v obci zachránila již spoustu životů, ale jen ti u kterých těsně zabrzdilo auto, mohou poděkovat že tam není 60. 

Všechny mnou poskytované techniky masáží,  můžete najít i jinde. Co však lze najít jinde jen obtížně je spojení všech těchto dovedností do jedné a opravdové rovnosti mezi mnou a klientem.  

Kolečko klaunský nos.png

Je mnohem lepší mýlit se v tom, že se mohu plně uzdravit, než mít pravdu v tom, že to nejde. 

Vít Swaczyna | masér | lektor | kouč | terapeut

K jednoduchosti může vést i složitá cesta. To z čeho je složitost složená můžeme najít jednoduše.

(+420) 778 510 248

bottom of page