top of page

Objevte klidnou mysl díky terapii Shirodhara

Aktualizováno: 5. 2.

Léčivá síla Ajurvédy pro naši hlavu, mysl i duši


Připojte se k nám na osvěžující cestě do světa ajurvédského léčení s Širodharou, jednou z nejstarších a nejúčinnějších terapií pro hlubokou relaxaci a obnovu mysli a těla. A olejové masáži tzv. třetího oka.


Slovo "Shirodhara" se skládá ze dvou sanskrtských slov - "Shiro" znamená hlavu a "dhara" znamená tok. A jedná se starobylá proceduru založeno na principu rovnováhy a harmonie. Působící přímo na snižování stresové zátěže, zlepšení paměti a celkového zdraví.Jemný tok oleje přináší harmonii a klid do vašeho života - objevte tajemství Shirodhary
Ajurvéda Shirodhara


Co je Shirodhara?

Širodhara je jedinečná ajurvédská procedura, při které se příjemně vyhřátým olejem omývá naše utrápené a myslí zatížené čelo a hlava. Teploučký olej plný vzácných přísad, míchaný za zpěvu manter, jemným čůrkem prolévá naší mysl a odnáší sebou nepotřebné a zatěžující myšlenky, které již nemohou nalést realizaci v našem bytí, neboť nepatří nám.


Proč prožít Shirodharu?

Shirodhara nabízí řadu benefitů, včetně:

 • Zklidnění mysli a snížení symptomů stresu a úzkosti

 • Podpora hluboké relaxace a lepšího spánku

 • Zlepšení koncentrace, paměti a mentální jasnosti

 • Posílení vlasů a pokožky hlavy díky výživným olejům

 • Hluboké ochlazení našeho přehřátého procesoru

 • Odpočinek při hluboké meditaci procedury

 • Zvýšení vibrace díky přítomnosti a posvátnost tohoto rituálu


Jak probíhá Shirodhara?


Během terapie Shirodhara budete ležet na zádech, zatímco kvalifikovaný terapeut bude neustále a jemně lít teplý olej na vaše čelo. Tento proces trvá obvykle 30 až 60 minut a je doprovázen zpěvem manter, relaxační hudbou nebo tichem, což umožňuje hluboké uvolnění a meditaci.


Po příchodu do masérny se uložíte na záda. Masér si vás poodhalí až po ramena a překryje ostatní části vašeho těla pro zachování vašeho teplotního komfortu. Dojde i překrytí vašich očí a pokud jsou vaše vlasy sepnuty, terapeut doporučí jejich uvolnění. Masér rituálně připraví vzácné oleje do nádoby "Dhara Patra" a přes provázek či jemný otvor v misce jemným čůrkem začne omývat naše čelo od všeho nepotřebného a nečistého.


Terapeut proudem oleje kreslí na naše třetí oko posvátné symboly nekonečna, trichotomie (svaté trejice) a koloběhu života.


Monotónní proud oleje naši misl navrací do přirozené frekvence matky země a naše mysl tak zažívá návrat do přirozeného snění a proudu života.


Po dokončení procedury vás terapeut jemně otře a v sedě ještě zabalí naši hlavu do tepla, což je velice důležité až zásadní.Pro koho je Shirodhara ideální?


Tato ajurvédská terapie je jako balzám pro duši a je ideální pro každého, kdo touží po hlubokém uvolnění a obnově. Pro ty, kteří se potýkají s nároky hektického života a hledají úlevu od stresu a napětí, nabízí Sirodhara klidný přístav. Tato terapie je dar pro ty, kteří se snaží nalézt klidný spánek, odpočinek a obnovu ve světě, který nikdy nespí.

Je to cesta k sebepoznání a nalezení hlubšího duchovního spojení. V tichých okamžicích, kdy teplý olej pomalu kape na čelo, se můžeme ponořit do meditace a objevit nové úrovně vědomí a vnitřního klidu.

Shirodhara je také cenná pro ty, kteří hledají zlepšení své duševní pohody a chtějí prozkoumat přirozené metody léčby. Tato terapie je ideální pro lidi všech věkových kategorií a životních cest, kteří již nalézají způsoby, jak posílit svou mysl a tělo v souladu s přírodními principy ajurvédské medicíny.


Shirodhara je nejen terapie, je to součást cesty k harmonii, klidu a celistvé pohodě.


Doporučení pro Shirodharu


Již jsem zmínil že Shirodhara je ochlazující procedura a má významný vliv na všechny tři dóši - Váta, Pitta a Kapha Obzvláště účinná v uklidňování a vyrovnávání Váta dóši. Tedy principu pohybu a větru, který mnoho klientů po této proceduře , ve své hlavě a ve svém dechu výrazně vnímá.


Před Terapií Shirodhara:


 1. Lehká Strava: Je doporučeno jíst lehkou stravu před terapií. Vyhněte se těžkým jídlům nebo přejídání.

 2. Relaxace: Před zahájením terapie se snažte být v klidném a relaxovaném stavu. Vyhněte se stresu a hektickým aktivitám.

 3. Hydratace: Pijte dostatek TEPLÉ vody, aby bylo tělo dobře hydratováno.

 4. Vyvarujte se alkoholu a stimulantům: Vyhněte se konzumaci alkoholu nebo kofeinu před terapií.

Během Terapie:


 1. Uvolnění a Pohodlí: Během terapie se uvolněte. Veškeré negativní vlivy vašeho pohodlí tepla apod. sdělte terapeutovi pro váš komfort. Zavřete oči a nechte se unášet proudem terapie.

 2. Dýchání: Praktikujte hluboké, klidné dýchání, aby se zvýšil relaxační účinek terapie.

Po Terapii Širodhařa:


 1. Odpočinek: Po terapii je důležité klidné a relaxační prostředí. Vyhněte se náročným nebo stresujícím aktivitám.

 2. Vyhněte se Studené Vodě: Po Shirodhaře se vyhněte mytí hlavy nebo sprchování studenou vodou.

 3. Ochrana Hlavy: Udržujte hlavu teplou a chráněnou před chladem a průvanem.

 4. Lehká Strava: Konzumujte lehkou a stravitelnou stravu. Vyhněte se těžkým, mastným a pikantním jídlům.

 5. Hydratace: Pijte teplou vodu a vyhněte se alkoholu a kofeinu.

 6. Meditace a Klid: Věnujte čas meditaci a klidným aktivitám.

 7. Plánování Aktivit: Snažte se následující den po terapii plánovat klidně a bez stresu.

Dodržováním těchto pokynů před, během a po terapii Shirodhara zajistíte, že získáte maximální prospěch z této léčebné praxe a podpoříte své celkové zdraví a pohodu.


Kontraindikace


Při provádění terapie Shirodhara je důležité vzít v úvahu několik kontraindikací, aby bylo zajištěno, že je tato procedura bezpečná a vhodná pro každého klienta.


Mezi kontraindikace Širodhařy patří:


 1. Těhotenství: Zejména v prvním trimestru se nedoporučuje provádět Shirodharu, protože může být pro těhotnou ženu a plod stresující.

 2. Nedávné traumy nebo operace hlavy: Osoby, které nedávno prodělaly jakoukoli formu operace hlavy nebo měly zranění hlavy, by se měli Shirodhaře vyhnout.

 3. Akutní Nemoci: Při akutních nemocích, jako jsou horečka, záněty, infekce nebo akutní zdravotní stavy, není Shirodhara vhodná.

 4. Extrémní Vyčerpání nebo Slabost: Lidé, kteří jsou extrémně vyčerpaní nebo oslabení, by měli být při zvažování této terapie opatrní.

 5. Nízký Krevní Tlak: Lidé s nízkým krevním tlakem by měli být opatrní, protože Shirodhara může tlak dále snižovat.

 6. Otevřené Rány nebo Záněty na Hlavě: Jakékoli otevřené rány nebo záněty na hlavě mohou být kontraindikací pro Shirodharu.

 7. Duševní Onemocnění: V některých případech může být Shirodhara nevhodná pro osoby s určitými typy duševních onemocnění, a to zejména pokud by terapie mohla vyvolat nebo zhoršit příznaky.


Vždy je důležité konzultovat Shirodharu s kvalifikovaným ajurvédským lékařem nebo terapeutem, který dokáže zhodnotit individuální zdravotní stav a určit vhodnost této terapie pro každého jednotlivce.

Prostě SHIRODHARA


Shirodhara, s jejími kořeny sahajícími hluboko do historie ajurvédské medicíny, představuje fascinující cestu od starověkých praktik až po moderní wellness terapie. Původně zmiňovaná v klasických textech jako je "Charaka Samhita", jedna z nejstarších a nejautoritativnějších písem ajurvédské medicíny, se Shirodhara vyvinula jako klíčová léčebná technika, zaměřená na obnovu a harmonizaci těla a mysli.


Historicky byla tato terapie používána pro léčbu široké škály onemocnění, od neuróz a duševních poruch až po fyzické stavy, jako jsou migrény a problémy s vlasy a pokožkou hlavy. Její jedinečná schopnost uklidnit mysl, uvolnit napětí a vyrovnávat tři dóši ji činí neocenitelnou v oblasti holistického léčení.

V současnosti je Shirodhara oblíbenou volbou v wellness centrech a lázeňstvích po celém světě, poskytující úlevu od stresu moderního života a podporující hlubokou vnitřní harmonii. Moderní přístupy k Shirodhaře kombinují tradiční techniky s inovativními metodami, čímž zvyšují její účinnost a přitažlivost pro široké spektrum lidí.


Jako most mezi minulostí a současností, Shirodhara nejenže udržuje živé starobylé tradice, ale také poskytuje cenný prostředek pro současný svět, aby se lidé mohli znovu spojit se svým vnitřním já a dosáhnout hlubokého pocitu pokoje a pohody, který se zdá býti nedocenitelným zbožím v naší uspěchané době.


Vždyť jediným opravdovým lékem na stres je stále opomíjený a v reklamách nezmiňovaný ODPOČINEK a KLID
19 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše
bottom of page